Официјални фотографии  од свадбата на Хари и Меган: Тоа е љубов
Англија- Новата брачна двојка во кралскиот дворец, принцот Хари и Меган Маркл, објавија официјални фотографии од венчавката во замокот Виндзор, која се одржа во саботата. Војводата и војвотката од Сасекс објавија три официјални фотографии, забележани на денот на нивната венчавка. Фотографиите се дело на фотографот Алексеј Љубомирски, кој исто така беше официјален фотограф и на нивната свршувачка. „Двојката би сакала да им се заблагодари на сите кои учествуваа во прославата изминатава сабота“, стои во соопштен...
Репортажа од Халкидики: Егејско море го чека продолжениот викенд
Пефкохори - Налепница за автомобилот на која пишува дека кратенката МК на регистрацијата не е признаена од грчките власти, 1,30 евро патарина за осумдесетина километри долгиот пат до Солун, кој домаќините го сметаат за автопат, и го добивате морето на дланка. Летната дестинација омилена кај половина од македонското население се подготвува за уште една сезона во која се очекува рекорден број гости. Новата туристичка такса и цените што скокаат од година во година изгледаат збунувачки, пред сѐ за посетителите од Макед...
Проф. д-р Магдалена Отљанска: Сѐ повеќе млади имаат проблем со висок крвен притисок
Од 50 години до 65 години е просечната возраст на пациентите што се лекуваат од хипертензија на Универзитетската клиника за кардиологија. Таа граница се поместува надолу секаде во светот, па и кај нас. Проф. Д-р Магдалена Отљанска, кардиолог, ги објаснува причините за појава на висок притисок, начините за превенција и за лекување Дел од здравствените институции се вклучија во одбележување на Неделата на хипертензијата овозможувајќи бесплатни превентивни прегледи за граѓаните. Што покажува искуството на Клиниката...
Коѕијас: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц
Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео. Со оваа изјава и Коѕијас индиректно го отфрли името „Република Илинденска Македонија“, исто како што Грција отфрли и еден од петте предлози на медијаторот Метју Нимиц за името „Република Македонија (Скопје). -Ние ја поддржуваме потребата да прифатиме едно од имињата што ги предложи Нимиц. Не се ...
Османи: Предлогот за името магична формула, со која се вклопуваат сите коцки во успешен мозаик
Предлогот Република Илинденска Македонија е магична формула, која во себе ги вклопува сите коцки во еден успешен мозаик, смета вицепремиерот задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи. Тој вечерва во емисијата Топ тема за Телма нагласи дека во целиот процес мора да се прави дистинкција меѓу суштината и формата. - Мора да направиме разлика меѓу суштината и формата. Суштина е какво е, форма е колку и каде ќе се имплементира и согласно тој концепт беше новиот предлог. Ако има добро решение не е важно колку и каде ...