Груевски побара да биде избран нов претседател кои ќе ја врати ВМРО-ДПМНЕ на власт
Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе Одлука со која што 22 и 23 декември 2017 година ги утврди како датум на одржување на вонредниот 16-ти Конгрес. Вонредниот 16-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во Валандово, а согласно Статутот на партијата на него ќе учествуваат 544 делегати од редовниот 15-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во соопштението од партија испратено до медиумите доцна вечерва. Врз основа на Статутот на партијата, Централниот комитет усвои заклучок согласно кој кандидат за претседател на парт...
Груевски веќе не е лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Конгрес на 23 декември
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет на седницата која се одржа вечерва. Централниот комитет ја прифати оставката на Никола Груевски од претседателската функција. Сто членови на ЦК гласале да се одржи вонреден конгрес за избор на нов претседател на 23 декември, еден бил против и десет биле воздржани. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски изјави дека на седница на Централниот комитет одлучено е вонредниот Конгрес да се одржи на 22 и 23 ...
На МЗТ Скопје ниту +19 не му е доволно да победи
Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со очајните игри сезонава. Попладнево претрпеа 9. пораз во 11 коло на јадранската АБА лига. Во спортскиот центар „Јане Сандански“ подобар беше црногорски Морнар со 72 - 69, иако домаќинот водеше во текот на целиот меч, во 27. минута дури и со 19 разлика, но пресуди последната четвртина што тимот од Бар ја доби со 24-6. Не помогна ниту новиот тренер Жељко Лукаиќ, ниту навивачката група „Фемили“, која по пауза од 2.5 години се врати на трибините.Најефикасен во тимот на МЗТ Скопј...
Мицковски: Кој и да биде лидер на ВМРО - ДПМНЕ, сигурно ќе го победи Заев
Членовите на Централниот комитет на ВМРО - ДПМНЕ почнаа да се собираат во партиската зграда каде што се очекува да разговараат за одтсвката на претседателот Никола Груевски и подготвока на Конгресот закажан за 23 декември, на кој ќе се избира негов наследник. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски пред влегувањето во „белиот дворец“ најави дека вечерва нема да се разговара за можни наследници, но потврди оти размислува да се кандидира за наследник на Груевски. „Кој и да биде лидер на ВМРО - ДПМНЕ...
Законот за јазиците се врати на дневен ред
Предлог-законот за употреба на јазиците се врати во собраниската агенда. Комисијата за европски прашања во парламентот треба да ја почне утре амандманската расправа за овој закон - кој е дел од коалицискиот договор меѓу владејачките СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците. Со тоа почнува последната фаза од собраниската процедура за регулативата за која опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе повеќе од 80 амандмани. Сепак, учеството на ВМРО-ДПМНЕ во престојната комисиска расправа е неизвесно, со оглед на тоа што оваа партиј...